LCMD400-00-5
Manufacturer Part Number:
LCMD400-00-5
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 400MM
Product Category :
Rectangular Connectors
Length - Overall :
5.965" (151.51mm)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
Tab Thickness :
0.295" (7.49mm)
Terminal Style :
No Stud Hole
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
1.949" (49.50mm)
Wire Gauge :
400mm²