LCMD10-00-Q
Manufacturer Part Number:
LCMD10-00-Q
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 10MM
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Rectangular Connectors
Color :
Features :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
2.965" (75.31mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
Tab Thickness :
0.065" (1.65mm)
Terminal Style :
No Stud Hole
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
0.571" (14.50mm)
Wire Gauge :
10mm²