LCMC500-00-3
Manufacturer Part Number:
LCMC500-00-3
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 500MM
Product Category :
Rectangular Connectors
Length - Overall :
7.646" (194.21mm)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
Tab Thickness :
0.350" (8.89mm)
Terminal Style :
No Stud Hole
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
2.264" (57.51mm)
Wire Gauge :
500mm²