KRF185-10
- Manufacturer Part Number:
- KRF185-10
- Manufacturer/Brand:
- Elpress Inc.
- Part of Description:
- BATTERY LUG 185 MM M10, 350 MCM
- Manufacturer :
- Elpress Inc.
- Product Category :
- Rectangular Connectors
- Color :
- Features :
- UL Listed
- Insulation :
- Non-Insulated
- Length - Overall :
- 3.386" (86.00mm)
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Product Status :
- Active
- Stud/Tab Size :
- M10 Stud
- Tab Thickness :
- 0.232" (5.90mm)
- Terminal Style :
- Terminal Type :
- Ring, Tubular
- Termination :
- Crimp
- Width - Outer Edges :
- 1.535" (39.00mm)