LCA10-38-L
Manufacturer Part Number:
LCA10-38-L
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #3/8
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Rectangular Connectors
Color :
Features :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
1.380" (35.05mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
3/8 Stud
Tab Thickness :
0.040" (1.02mm)
Terminal Style :
Single Stud Hole
Terminal Type :
Rectangular Tongue
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
0.560" (14.22mm)
Wire Gauge :
10 AWG