LCD10-14A-L
Manufacturer Part Number:
LCD10-14A-L
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CONN TERM RECT LUG 10 AWG #1/4
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Rectangular Connectors
Color :
Features :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
1.780" (45.21mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Tab Thickness :
0.050" (1.27mm)
Terminal Style :
Two Stud Holes
Terminal Type :
Lug, Grounding
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
0.420" (10.67mm)
Wire Gauge :
10 AWG