LCAF6-56F-L
Manufacturer Part Number:
LCAF6-56F-L
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CONN TERM RECT TONG 6 AWG #5/16
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Rectangular Connectors
Color :
Blue
Features :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
5/16 Stud
Tab Thickness :
0.070" (1.78mm)
Terminal Style :
Single Stud Hole
Terminal Type :
Rectangular Tongue
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
0.560" (14.22mm)
Wire Gauge :
6 AWG