DNG14-250FL-L
Manufacturer Part Number:
DNG14-250FL-L
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Color :
Blue
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Brass
Features :
Gender :
Female
Insulation :
Fully Insulated
Length - Overall :
0.970" (24.64mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Tab Length :
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.250" (6.35mm)