76-NIFD16-110
Manufacturer Part Number:
76-NIFD16-110
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc
Part of Description:
NYLON INS FEMALE DISCONN
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Color :
Blue
Contact Finish :
Electro-Tin
Contact Material :
Brass
Features :
Gender :
Female
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Length - Overall :
0.768" (19.50mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
0.252" (6.40mm)
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.110" (2.79mm)