76-IMD22-250
- Manufacturer Part Number:
- 76-IMD22-250
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- PVC INS MALE DISCON 22-18
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- Color :
- Red
- Contact Finish :
- Electro-Tin
- Contact Material :
- Brass
- Features :
- Gender :
- Male
- Insulation :
- Non-Mating End Insulated
- Length - Overall :
- 0.835" (21.21mm)
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Product Status :
- Active
- Tab Length :
- 0.307" (7.80mm)
- Tab Thickness :
- 0.032" (0.81mm)
- Tab Width :
- 0.250" (6.35mm)