DV18-187B-3K
Manufacturer Part Number:
DV18-187B-3K
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Color :
Red
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Brass
Features :
Butted Seam, Serrated Termination
Gender :
Female
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Length - Overall :
0.770" (19.56mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.187" (4.75mm)