EDV18-250M-L
Manufacturer Part Number:
EDV18-250M-L
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
STRONGHOLD MALE DISCONNECT, VINY
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Color :
Red
Contact Finish :
Nickel
Contact Material :
Copper
Features :
Gender :
Male
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Length - Overall :
0.980" (24.89mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.250" (6.35mm)