EELK508V-06P
Manufacturer Part Number:
EELK508V-06P
Manufacturer/Brand:
Dinkle Corporation, USA
Part of Description:
TERM BLK 6POS 5.08MM SCRW PLG
Manufacturer :
Dinkle Corporation, USA
Product Category :
Wire to Board
Color :
Green
Current :
13.5 A
Features :
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
6
Pitch :
0.200" (5.08mm)
Positions Per Level :
3
Product Status :
Active
Voltage :
300 V