ECHP381V-04P
- Manufacturer Part Number:
- ECHP381V-04P
- Manufacturer/Brand:
- Dinkle Corporation, USA
- Part of Description:
- TERM BLK -POS 3.81MM SCRW PLG
- Manufacturer :
- Dinkle Corporation, USA
- Product Category :
- Panel Mount
- Color :
- Green
- Current - UL :
- 8 A
- Features :
- Front Panel Wire Connection :
- Header, Male Pins
- Number of Levels :
- 1
- Panel Mount Type :
- Screw Mount - Front Flange
- Panel Thickness :
- 0.020 ~ 0.157" (0.5 ~ 4.0mm)
- Pitch :
- 0.150" (3.81mm)
- Positions Per Level :
- 4
- Product Status :
- Active
- Rear Panel Wire Connection :
- Quick Connect - 0.114" (2.90mm), Solder Eyelet
- Voltage - UL :
- 300 V