EC350V-03P-BK
Manufacturer Part Number:
EC350V-03P-BK
Manufacturer/Brand:
Dinkle Corporation, USA
Part of Description:
TERM BLK 3POS 3.50MM SCRW PLG
Manufacturer :
Dinkle Corporation, USA
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Black
Contact Mating Finish :
Current - IEC :
14A
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Pitch :
0.138" (3.50mm)
Plug Wire Entry :
180°
Positions Per Level :
3
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
320 A
Voltage - UL :
300 A