KX04C1500000G
Manufacturer Part Number:
KX04C1500000G
Manufacturer/Brand:
Amphenol Anytek
Part of Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 15MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
115 A
Features :
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Pitch :
0.591" (15.00mm)
Plug Wire Entry :
180°
Positions Per Level :
4
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Type :
Plug, Blade Sockets
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
600 V