KS1301520000G
Manufacturer Part Number:
KS1301520000G
Manufacturer/Brand:
Amphenol Anytek
Part of Description:
TERM BLOCK HDR 13POS 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
41 A
Features :
Header Orientation :
90°, Right Angle
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Number of Positions :
13
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Pitch :
0.300" (7.62mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
13
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Blade Sockets
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
300 V