K51251520000G
Manufacturer Part Number:
K51251520000G
Manufacturer/Brand:
Amphenol Anytek
Part of Description:
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
12 A
Features :
Latch Lock, Retention Latches (Wire Side)
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1 (Mate), 2 (Input)
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Pitch :
0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry :
90° and 270°
Positions Per Level :
12 (Mate), 24 (Input)
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
300 V