TH1941500000G
- Manufacturer Part Number:
- TH1941500000G
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Anytek
- Part of Description:
- TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM
- Manufacturer :
- Amphenol Anytek
- Product Category :
- Headers, Plugs and Sockets
- Color :
- Green
- Contact Mating Finish :
- Tin
- Current - IEC :
- Current - UL :
- 10 A
- Features :
- Interlocking (Side)
- Header Orientation :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Levels :
- 1
- Number of Positions :
- 19
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 115°C
- Pitch :
- 0.150" (3.81mm)
- Plug Wire Entry :
- 90°
- Positions Per Level :
- 19
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Screw - Leaf Spring, Wire Guard
- Type :
- Plug for Unshrouded Header
- Voltage - IEC :
- Voltage - UL :
- 300 V