KE1652520000G
Manufacturer Part Number:
KE1652520000G
Manufacturer/Brand:
Amphenol Anytek
Part of Description:
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
12 A
Features :
Mating Flange
Header Orientation :
Vertical
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
2
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Pitch :
0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
8
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
300 V