H-040-50802
- Manufacturer Part Number:
- H-040-50802
- Manufacturer/Brand:
- American Electrical Inc.
- Part of Description:
- TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM
- Manufacturer :
- American Electrical Inc.
- Product Category :
- Headers, Plugs and Sockets
- Color :
- Green
- Contact Mating Finish :
- Tin
- Current - IEC :
- Current - UL :
- 12 A
- Features :
- Header Orientation :
- Vertical
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Levels :
- 1
- Number of Positions :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Pitch :
- 0.200" (5.08mm)
- Plug Wire Entry :
- Positions Per Level :
- 2
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Solder
- Type :
- Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- Voltage - IEC :
- Voltage - UL :
- 300 V