A-TB350-OQ02CH
- Manufacturer Part Number:
- A-TB350-OQ02CH
- Manufacturer/Brand:
- Assmann WSW Components
- Part of Description:
- TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 3.5MM
- Manufacturer :
- Assmann WSW Components
- Product Category :
- Headers, Plugs and Sockets
- Color :
- Green
- Contact Mating Finish :
- Tin
- Current - IEC :
- Current - UL :
- 10 A
- Features :
- Header Orientation :
- 90°, Right Angle
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Levels :
- 1
- Number of Positions :
- 2
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 105°C
- Pitch :
- 0.138" (3.50mm)
- Plug Wire Entry :
- Positions Per Level :
- 2
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Solder
- Type :
- Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- Voltage - IEC :
- Voltage - UL :
- 300 V