A-TB500-OQ02CH
- Manufacturer Part Number:
- A-TB500-OQ02CH
- Part of Description:
- TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 5MM
- Color :
- Green
- Contact Mating Finish :
- Tin
- Current - IEC :
- Current - UL :
- 20 A
- Features :
- Header Orientation :
- 90°, Right Angle
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 115°C
- Pitch :
- 0.197" (5.00mm)
- Type :
- Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- Voltage - IEC :
- Voltage - UL :
- 300 V