NS0200C0001AG
- Manufacturer Part Number:
- NS0200C0001AG
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Anytek
- Part of Description:
- NS- 5.75 -2P BLACK + RED BODY WH
- Manufacturer :
- Amphenol Anytek
- Product Category :
- Headers, Plugs and Sockets
- Color :
- White
- Contact Mating Finish :
- Tin
- Current - IEC :
- Current - UL :
- 7 A
- Features :
- Header Orientation :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Levels :
- 1
- Number of Positions :
- 2 (Mate), 4 (Input)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 115°C
- Pitch :
- 0.079" (2.00mm)
- Plug Wire Entry :
- 180°
- Positions Per Level :
- 2 (Mate), 4 (Input)
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
- Type :
- Plug for Unshrouded Header
- Voltage - IEC :
- Voltage - UL :
- 150 V