TBP01P1-508-03BE
Manufacturer Part Number:
TBP01P1-508-03BE
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, 5.08
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Blue
Contact Mating Finish :
Nickel
Current - IEC :
20A
Current - UL :
16 A
Features :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry :
180°
Positions Per Level :
3
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
320 V
Voltage - UL :
300 V
Wire Gauge or Range - AWG :
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm² :
2.5mm²