YK66C0803000G
- Manufacturer Part Number:
- YK66C0803000G
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Anytek
- Part of Description:
- BARRIER TERMINAL BLOCKS 2X4, 8PO
- Manufacturer :
- Amphenol Anytek
- Product Category :
- Barrier Blocks
- Barrier Type :
- 3 Wall (Tri)
- Bottom Termination :
- PC Pin
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Features :
- Number of Circuits :
- 4
- Number of Rows :
- 2
- Number of Wire Entries :
- 8
- Pitch :
- 0.300" (7.62mm)
- Product Status :
- Active
- Terminal Block Type :
- Barrier Block
- Top Termination :
- Screws with Captive Plate
- Voltage Rating :
- 300V