PS-10SD-D4T1-1
- Manufacturer Part Number:
- PS-10SD-D4T1-1
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB R/A
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- Headers, Receptacles, Female Sockets
- Connector Type :
- Receptacle
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 3.90µin (0.099µm)
- Contact Length - Post :
- 0.115" (2.92mm)
- Contact Type :
- Female Socket
- Current Rating (Amps) :
- 3A
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.238" (6.05mm)
- Mated Stacking Heights :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 10
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.100" (2.54mm)