FHBD-SS020G1NBWL-FA4
Manufacturer Part Number:
FHBD-SS020G1NBWL-FA4
Manufacturer/Brand:
SUPERIOR TECH
Part of Description:
FEMALE HEADER VERTICAL 20POS SMD
Manufacturer :
SUPERIOR TECH
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Post :
0.055" (1.40mm)
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
0.75A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.079" (2.00mm)
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pitch - Mating :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.039" (1.00mm)