HDR200MET40F-G-V-SM-DR
- Manufacturer Part Number:
- HDR200MET40F-G-V-SM-DR
- Part of Description:
- CONN HDR 40POS 0.079 GOLD SMD
- Product Category :
- Headers, Receptacles, Female Sockets
- Connector Type :
- Header
- Contact Type :
- Female Socket
- Insulation Height :
- 0.181" (4.60mm)
- Mated Stacking Heights :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 40
- Pitch - Mating :
- 0.079" (2.00mm)
- Row Spacing - Mating :
- 0.079" (2.00mm)