HDR127MET40F-G-V-SM-DR
Manufacturer Part Number:
HDR127MET40F-G-V-SM-DR
Manufacturer/Brand:
Chip Quik Inc.
Part of Description:
CONN HDR 40POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Chip Quik Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Length - Post :
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Insulation Height :
0.134" (3.40mm)
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
40
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.050" (1.27mm)