HDR100IMP40F-G-V-SM
- Manufacturer Part Number:
- HDR100IMP40F-G-V-SM
- Part of Description:
- 0.1" 40 PIN VERTICAL FEMALE HEAD
- Product Category :
- Headers, Receptacles, Female Sockets
- Connector Type :
- Header
- Contact Type :
- Female Socket
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.350" (8.89mm)
- Mated Stacking Heights :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 40
- Number of Rows :
- 1
- Operating Temperature :
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)