HDR127MET20F-G-V-SM-DR
- Manufacturer Part Number:
- HDR127MET20F-G-V-SM-DR
- Manufacturer/Brand:
- Chip Quik Inc.
- Part of Description:
- CONN HDR 20POS 0.05 GOLD SMD
- Manufacturer :
- Chip Quik Inc.
- Product Category :
- Headers, Receptacles, Female Sockets
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Contact Length - Post :
- Contact Type :
- Female Socket
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Insulation Height :
- 0.134" (3.40mm)
- Mated Stacking Heights :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 20
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- Pitch - Mating :
- 0.050" (1.27mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.050" (1.27mm)