HDR100IMP08F-G-V-ST
- Manufacturer Part Number:
- HDR100IMP08F-G-V-ST
- Manufacturer/Brand:
- Chip Quik Inc.
- Part of Description:
- 0.1" 8 PIN VERTICAL FEMALE STACK
- Manufacturer :
- Chip Quik Inc.
- Product Category :
- Headers, Receptacles, Female Sockets
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Contact Length - Post :
- Contact Type :
- Female Socket
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- Mated Stacking Heights :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 8
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 1
- Operating Temperature :
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)