10136353-03111LF
Manufacturer Part Number:
10136353-03111LF
Manufacturer/Brand:
Amphenol ICC
Part of Description:
CONN RCPT 3POS 0.059 TIN SMD R/A
Manufacturer :
Amphenol ICC
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Length - Post :
Contact Type :
Forked
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Latch Holder
Features :
Pick and Place Cap, Solder Retention
Ingress Protection :
Insulation Color :
Insulation Height :
0.250" (6.35mm)
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
3
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pitch - Mating :
0.059" (1.50mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Solder
Voltage Rating :
100V