YTE-102-03-F-5-375
- Manufacturer Part Number:
- YTE-102-03-F-5-375
- Manufacturer/Brand:
- Samtec Inc.
- Part of Description:
- 2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY ELE
- Manufacturer :
- Samtec Inc.
- Product Category :
- Headers, Receptacles, Female Sockets
- Connector Type :
- Elevated Socket
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 3.00µin (0.076µm)
- Contact Length - Post :
- 0.050" (1.27mm)
- Contact Type :
- Forked
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.375" (9.53mm)
- Mated Stacking Heights :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 10
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 5
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Pitch - Mating :
- 0.079" (2.00mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.079" (2.00mm)