P50-060P1-S1-EA
- Manufacturer Part Number:
- P50-060P1-S1-EA
- Manufacturer/Brand:
- 3M
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 60POS 1.27MM
- Manufacturer :
- 3M
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Plug
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 10.0µin (0.25µm)
- Contact Length - Mating :
- Contact Length - Post :
- 0.118" (3.00mm)
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Contact Shape :
- Contact Type :
- Center Strip Contact
- Current Rating (Amps) :
- 0.5A
- Fastening Type :
- Latch Holder
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.421" (10.70mm)
- Insulation Material :
- Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Panel Mount, Through Hole
- Number of Positions :
- 60
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Overall Contact Length :
- Pitch - Mating :
- 0.050" (1.27mm)