9R9705-11-24-EU
- Manufacturer Part Number:
- 9R9705-11-24-EU
- Manufacturer/Brand:
- 3M
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
- Manufacturer :
- 3M
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header, Breakaway
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 10.0µin (0.25µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.318" (8.08mm)
- Contact Length - Post :
- 0.125" (3.18mm)
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- 2.5A
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.100" (2.54mm)
- Insulation Material :
- Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 24
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Overall Contact Length :
- 0.543" (13.80mm)
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)