PHDD-SS010G1ABOGE-B005
Manufacturer Part Number:
PHDD-SS010G1ABOGE-B005
Manufacturer/Brand:
SUPERIOR TECH
Part of Description:
MALE HEADER VERTICAL SMD 10POS G
Manufacturer :
SUPERIOR TECH
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Mating :
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post :
0.157" (4.00mm)
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Pick and Place
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.079" (2.00mm)
Insulation Material :
Plastic, Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Overall Contact Length :
0.083" (2.10mm)
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.079" (2.00mm)