TTSHC-202-D-15-455-GT-LF
- Manufacturer Part Number:
- TTSHC-202-D-15-455-GT-LF
- Manufacturer/Brand:
- Major League Electronics
- Part of Description:
- .079 Header
- Manufacturer :
- Major League Electronics
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 10.0µin (0.25µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.455" (11.56mm)
- Contact Length - Post :
- 0.139" (3.53mm)
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- 3A
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.079" (2.00mm)
- Insulation Material :
- Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 4
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Overall Contact Length :
- 0.673" (17.09mm)
- Pitch - Mating :
- 0.079" (2.00mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.079" (2.00mm)