PS-10PE-D4LT1-B1E
- Manufacturer Part Number:
- PS-10PE-D4LT1-B1E
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 3.90µin (0.099µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.236" (6.00mm)
- Contact Length - Post :
- 0.110" (2.79mm)
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Latch Holder
- Features :
- Keying Slot
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.327" (8.30mm)
- Insulation Material :
- Polybutylene Terephthalate (PBT)
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 10
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- Overall Contact Length :
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.100" (2.54mm)