PS-10PE-D4T1-M1AE
- Manufacturer Part Number:
- PS-10PE-D4T1-M1AE
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 3.90µin (0.099µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.236" (6.00mm)
- Contact Length - Post :
- 0.110" (2.79mm)
- Fastening Type :
- Latch Lock/Eject Hooks, Long
- Features :
- Keying Slot, Mounting Flange
- Insulation Height :
- 0.681" (17.30mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Overall Contact Length :
- 0.638" (16.21mm)
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.100" (2.54mm)