PS-10PF-D4T1-PKL1
- Manufacturer Part Number:
- PS-10PF-D4T1-PKL1
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Contact Length - Mating :
- 0.177" (4.50mm)
- Contact Length - Post :
- Contact Material :
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Insulation Height :
- Insulation Material :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 10
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- Overall Contact Length :
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.100" (2.54mm)