HDR100MET80M-G-V-SM
- Manufacturer Part Number:
- HDR100MET80M-G-V-SM
- Part of Description:
- CONN HEADER SMD 80POS 1MM
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header, Breakaway
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Contact Length - Mating :
- 0.075" (1.90mm)
- Contact Length - Post :
- Contact Material :
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.059" (1.50mm)
- Insulation Material :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 80
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- Overall Contact Length :
- Pitch - Mating :
- 0.039" (1.00mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.039" (1.00mm)