HDR100MET40M-G-RA-TH
- Manufacturer Part Number:
- HDR100MET40M-G-RA-TH
- Part of Description:
- CONN HEADER R/A 40POS 1MM
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header, Breakaway
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Contact Length - Mating :
- 0.071" (1.80mm)
- Contact Length - Post :
- 0.071" (1.80mm)
- Contact Material :
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Insulation Height :
- 0.050" (1.27mm)
- Insulation Material :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 40
- Number of Rows :
- 1
- Operating Temperature :
- Overall Contact Length :
- Pitch - Mating :
- 0.039" (1.00mm)