SMS12SE4K9
- Manufacturer Part Number:
- SMS12SE4K9
- Manufacturer/Brand:
- Souriau-Sunbank by Eaton
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 12POS 5.08MM
- Manufacturer :
- Souriau-Sunbank by Eaton
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 16.0µin (0.41µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.280" (7.11mm)
- Contact Length - Post :
- 0.138" (3.50mm)
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Contact Shape :
- Circular
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- 5A
- Fastening Type :
- Locking Ramp
- Features :
- Mounting Flange
- Ingress Protection :
- IP40
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.520" (13.20mm)
- Insulation Material :
- Polyester, Glass Filled
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 12
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 4
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Overall Contact Length :
- 0.937" (23.80mm)
- Pitch - Mating :
- 0.200" (5.08mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.200" (5.08mm)