P50-060S-EA
- Manufacturer Part Number:
- P50-060S-EA
- Part of Description:
- CONN SOCKET 60POS IDC 28AWG GOLD
- Product Category :
- Free Hanging, Panel Mount
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Black
- Connector Type :
- Socket
- 10.0µin (0.25µm)
- Contact Type :
- Center Strip Contact
- Fastening Type :
- Latch Lock
- Features :
- Closed End, Strain Relief
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 60
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Row Spacing :
- Wire Gauge :
- 28 AWG