FI-D44C2-E
- Manufacturer Part Number:
- FI-D44C2-E
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN PLUG 44POS SOLDER GOLD
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- Free Hanging, Panel Mount
- Cable Termination :
- Solder
- Color :
- Black
- Connector Type :
- Plug
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 27.6µin (0.70µm)
- Contact Type :
- Outer Shroud Contact
- Fastening Type :
- Features :
- Feed Through, Strain Relief
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 44
- Number of Rows :
- 1
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)