P50-068S-TG
- Manufacturer Part Number:
- P50-068S-TG
- Part of Description:
- CONN SOCKET 68POS IDC 28AWG GOLD
- Product Category :
- Free Hanging, Panel Mount
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Black
- Connector Type :
- Socket
- 10.0µin (0.25µm)
- Contact Type :
- Outer Shroud Contact
- Fastening Type :
- Latch Lock
- Features :
- Closed End
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 68
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Row Spacing :
- 0.050" (1.27mm)
- Wire Gauge :
- 28 AWG