P50-040S-TGF
- Manufacturer Part Number:
- P50-040S-TGF
- Part of Description:
- CONN SOCKET 40POS IDC 28AWG GOLD
- Product Category :
- Free Hanging, Panel Mount
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Black
- Connector Type :
- Socket
- Contact Finish Thickness :
- 2.00µin (0.051µm)
- Contact Type :
- Outer Shroud Contact
- Fastening Type :
- Latch Lock
- Features :
- Closed End
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Row Spacing :
- 0.050" (1.27mm)
- Wire Gauge :
- 28 AWG