ELRA2A16
Manufacturer Part Number:
ELRA2A16
Manufacturer/Brand:
Amphenol Industrial Operations
Part of Description:
5.7MM EPOWER-LITE 2WAY RECEPTACL
Manufacturer :
Amphenol Industrial Operations
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Cable Termination :
Crimp
Color :
Orange
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish :
Contact Finish Thickness :
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Latch Holder
Features :
Shielded, Waterproof (Mated, IP67)
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Pitch :
0.630" (16.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
Wire Gauge :
6 AWG